Reflux, refluxbetegség | Üzemorvos Borsod megye, Gönc, Abaújszántó, Encs

Reflux, refluxbetegség

 Nők Lapja 2013. 13. szám 62-63. oldal

A reflux gyakori panasz, Magyarországon a felnőtt lakosság közel harmadánál előfordul.

– Nincsen olyan rendelés, amikor ne jelentkezne néhány beteg, akinek panaszai refluxra, refluxbetegségre vezethetők vissza – összegzi tapasztalatait dr. Dienes Csaba Emil háziorvos, a foglalkozás-orvostan szakorvosa. – Mi a különbség? Alkalmanként mindenkinél előfordulhat, hogy a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, ez a reflux. Ha ez hetente legalább három alkalommal, minimum két tipikus tünettel jelentkezik, ez a refluxbetegség. Tipikus tünetek a gyomorégés, a nyelőcső alsó szakaszának, a gyomorszájnak a fájdalma, a savas felböfögés, a gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe, az émelygés, a nyáladzás. Számos esetben viszont olyan félrevezető tünetek jelentkeznek, amelyek akár más betegségre is utalhatnak. Ilyen a rekedtség, az idült köhögés, a torokégés, a makacs garatgyulladás, ritkán arcüreg- és középfülgyulladás. Ezek tüdő- vagy fül-orr-gégészeti betegség gyanúját vetik fel. Gyakori a mellkasi fájdalom, amely szívinfarktusra emlékeztet. A gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlása éjszaka nem mindig észlelhető, de alvás- és légzészavart válthat ki, ami a másnapi fáradtság, teljesítménycsökkenés okozója lehet. A gombócérzés a torokban pszichés zavarra utalhat.


Öngyógyítás és kezelés

A gyomorégés kezelésére számos vény nélküli készítmény kapható a patikákban. Ezeket azonban nem javasolt hosszabb ideig alkalmazni.

– Ha a panaszok egy-két héten belül nem múlnak el, ajánlott orvoshoz fordulni.

Fokozott kockázat esetén a kivizsgálás részeként gyomortükrözésre is szükség lehet – mondja a háziorvos. – Súlyos állapotra utaló véres hányás vagy szurokfekete széklet, nyelési nehézségek, illetve heves fájdalom esetén a kivizsgálás nem halogatható. Megfelelő kezeléssel csökkenthetők a panaszok, és kivédhetők az olyan szövődmények, mint a nyelőcsőgyulladás, nyelőcsőfekély, szűkület, hegesedés, rákmegelőző állapot kialakulása. Egészséges életmóddal pedig megelőzhető, hogy a tünetek visszatérjenek.

Mohóság helyett

A gyomorpanaszok megelőzésének fontos része az egészséges életmód kialakítása: kerülendők az irritáló, erősen fűszeres ételek, a dohányzás, a sok kávé, a tömény alkohol és a szénsavas italok. Röviddel lefekvés előtt már nem javasolt étkezni. A mértékletesség segít elkerülni az elhízást, míg a túlsúly a hasi nyomás növelésével tovább súlyosbítja a refluxos tüneteket. Javasolt a napi többszöri étkezés, az élőflórás joghurt és kefir, a gabonafélék, a főzelékek, a krémlevesek fogyasztása. A komplex szénhidrátokat tartalmazó zöldségfélék, a magas keményítő- és fehérjetartalmú ételek – például burgonya, rizs, sovány húsok – savkötő képessége jobb az átlagosnál. A rendszeres testmozgás a gyomor-bélrendszer működése szempontjából is előnyös, de nem javasolt közvetlen étkezés után sportolni vagy szaunázni!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*

üzemorvos Borsod megye, Abaúj, Miskolc, Encs | Powered by WordPress
Dienes - a költséghatékony foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás